The Light Bulb as a Home Appliance

I’m sure by now you’ve read some of the political talk circulating the web as a result of a recent article by The Washington Post about the Philips LED bulb that won the L Prize and $10 million.  The contest was meant to spur lighting innovation and make LEDs more affordable, but readers noted the bulb’s unrebated MSRP of $50 and basically flipped out.

Even Energy Secretary Chu commented on the price: “Nobody expects to pay $50 for a light bulb and quite candidly, if you’re filling your house with light bulbs like that, they should be part of your will,” according to Andrew Restuccia of The Hill.

With the media this LED bulb has generated — especially considering the fact that Philips won the contest in August 2011 — I can’t figure out why there’s not been a more grounded approach to the discussion in the last week or so.  So let’s just cut through the clutter and address some of the main talking points.

What are the specs for the L Prize bulb? 

It’s a screw-type replacement for the 60-watt incandescent and uses 10 watts of energy.  The omnidirectional bulb outputs 900 lumens, has a life of 30,000 hours, has a color of 2700 K (similar to an incandescent), and a CRI of 92.  It’s dimmable, contains no mercury, and turns on instantly.

What is the price of the L Prize bulb? 

It’s reportedly going to sell for the MSRP of $50, not counting rebates, if available.  As of August 2011, 31 utility providers and energy efficiency program partners had signed up to promote and develop markets for the new L Prize bulb.  Philips expects to achieve the $22 target L Prize price through utility partner rebates of up to $30 off in-store purchases.

Doesn’t Philips already have a bulb like this on the market?

You can buy a different Philips 60-watt replacement at places like Home Depot.  I purchased four AmbientLED bulbs less than a year ago for $40 per bulb and they’re awesome.  This same bulb is selling retail for about $25, or $20 right now on Amazon (Wow! You mean it dropped 20 in price in about a year?  Yes.)  It uses 12.5 watts, outputs 800 lumens, has a life of 25,000 hours, has a color of 2700, and has a CRI of 80.  So it’s close in performance to the L Prize bulb but not has high performing in key areas.

What’s the cost of purchasing and using the L Prize bulb?

Based on the cost of the bulb, plus the cost of energy to run the bulb on an assumption of $0.11 kWH: the L Prize bulb costs $82 (prior to any rebates), a halogen bulb costs $186, and an incandescent costs $213, according to a recent Philips press release.  These numbers closely align with the same math performed by Think Progress in response to the WaPo feature.  By the way, WaPo now concludes that the incandescent will cost $145 more over the life of the L Prize bulb.

But that’s still a high initial price?  What to do?

The reality is, many Americans live check to check.  Replacing a bulb every 6-8 months is a lot easier than investing in something that won’t need replacing for like 20 something years.  Which is why it’s probably time we as a nation find a way to treat home lighting as an appliance worth saving for and purchasing, as opposed to an expendable that’s tossed in the shopping cart and trashed when dead.  If it’s cheaper to buy the L Prize bulb when factoring in lifetime energy costs, which it is, then it’s pragmatic to make that happen.

What about Made in America?

To win the L Prize, a majority of the final product assembly and integration must be carried out within the United States.  Philips made the white LEDs and electronic driver in the United States.  During mass production, all final assembly and testing of the L Prize bulb will be completed in the United States.

The real question:  Would you buy one for $50?  How about $20?

[+] More about the L Prize LED light bulb from Philips.

Credit: Philips Lighting North America.

Related Articles on JetsonGreen.com:

  1. Philips Unveils Edison Light Bulb Killer
  2. Philips Unveils 60W Replacement LED
  3. LED Bulb with Filament Bulb Appearance

More here: The Light Bulb as a Home Appliance

Duke LASIK

Asphalt Shingles

Would you like to contribute to this site?

Roofing MenuSubmit an ArticleSubmit a TipPlace your AdAdd URLRoofing Questions?Contact Us

Asphalt Shingles
By Marcus Peterson

Asphalt shingles are the most commonly sold
shingles in the
industry, and statistics show that they can
be easily termed the
most dominant variety on the roofing market.

Relatively cheaper than most other types of
shingles, (roughly
at around $0.80 per square foot) they are
vastly used all across
the USA and Canada. But, as far as costs of
asphalt shingles are
concerned, they would generally vary
according to geographical
location, altitude of a building, and slant
of the roof.

Asphalt shingles come in a wide range of
colors and designs and
most are quite durable. Records say that
these shingles can me
easily maintained and repaired as well.

Broadly available in two basic types like
organic and
fiberglass, they can be further classified
into a number of
other types like the basic three-tab shingle,
the no cutout
shingle, the dimensional shingle, the
angle-lap shingle, the
interlocking shingle, and others that look
like cedar or slate.

Organic shingles are mostly used in colder
temperatures like in
North America and Canada. Fiberglass
shingles, on the other hand
are popular in warmer temperatures like in
the southern and
western American states.

Before making one’s choice of asphalt
shingles, it is extremely
important to know and decide what one will be
buying. Proper
budgeting, the climates of the place, slope
of one’s roof, and
other issues have to be carefully considered.
The warranty of a
particular product should also be reviewed
and judged properly.
It is always best to buy shingles that meet
manufacturing
standards perfectly. This may sometimes be
heavier on one’s
pocketbook, but one should rather be safe
than sorry.

Installation of asphalt shingles is fairly
hassle-free. Although
professional roofing experts should always be
consulted, asphalt
shingles maybe installed by the house owner
himself, even if he
isn’t an expert. The shingles can be easily
installed on any
existing roof.

Asphalt shingles with their easy
availability, durability, and
fairly simple installation process, are quite
naturally the most
widely used and economically feasible roofing
option for
millions.

About the author:Shingles
provides
detailed information on Shingles, Thatch
Roofing Shingles,
Asphalt Shingles, Solar Shingles and more.
Shingles is affliated
with Roofing
Contractor.

View original post here: Asphalt Shingles

Best Wrinkle Cream